Göbek Eritme

“Ne kadar kilo verirsem vereyim şu göbekten kurtulamıyorum” mu diyorsunuz? Taylan Kümülatif’nin önerilerine göz atmalısınız.
Diyetisyen Taylan Kümülatif , Habertürk’teki köşesinde batın eritme konusunu böyle ele alıyor:

“Ne kadar kilo verirsem vereyim şu göbekten kurtulamıyorum” mu diyorsunuz? Evet, ülkü görüntüye ulaşma yolundaki en kocaman sıkıntılardan biri göbeği eritebilmek!

Hiç, bir sabahleyin uyanıp koşuya gittiniz mi? Her zaman enerji dolu olup, her şeyi yapabileceğinizi hissettiniz mi? Bunları hissettiğiniz günler güzel günlerdir. Ama şayet yatağınızın, sabahleyin uykusunun vazgeçilmez konforu sizi sardıysa eyvah! ” Biraz iştahım mı açıldı ne” deyip kahkaha atarak gerek olan gereksiz yemeye, abur cubura mı yöneldiniz?

Çok değil muhtemelen birkaç hafta hemen sonra aynanın karşısında ya da kıyafetlerinizden birini denerken ya da yiyecek sonrasında kolay olmayan soluk alışlarınızda acı gerçekleri fark edeceksiniz: Kilo aldınız! Ama kendinizi koşuşturmak ya da yürümek amaçlı bilinçsizce sokaklara fırlatmak da marifet değkent… Aman dikkat! Ne Sebeple mi?

Başlamak zor
Eğer kiloluyken koşu yapmayı denediyseniz, o zaman çok kısa süre içerisinde tıkanır ve soluk nefese kalırsınız. Egzersizin mukaddime ivmesi dingin ve vücudunuzu alıştırmaya göre olmalıdır. Başlangıçta amacınız egzersiz alışkanlığını hayatınıza sokmak olmalıdır. Hemen bir buçuk saat süratli tempoyla yürümek ya da koşuşturmak değkent.

Yoksa her an kullanmakta olduğunuz o enerji gider ve en bayağı şeyleri uygulamak dahi enerjinizi tüketip bitirir. Bununla da yetinmeyip iskelet sisteminizde arızalara yollar anahtar . Bu yüzden o iç sesimize pozitif cevabı vereceğimiz an geldiğinde hedefi belirlemeliyiz.

Kilo birikimimizin vücudumuzun hangi bölgesinde olduğu oldukça önemlidir. Şayet rahim bölgesinde çok yağ varsa bilinmelidir ki karbonhidratı çok seviyoruz ve yemeklerimizi süratli yiyoruz o halde ilk yapılacak hamle amaç belirlemekle bir arada bu yanlışları düzeltmektir.

Karbonhidrat yemekten vazgeçemiyorsak öğlen yemeğinde karbonhidratlı besinleri tüketmeyi ve yiyecek mezuniyet vaktimizi 20 dakikayla sınırlamayı öğrenmeliyiz yani pizza, makarna, pilav, börek mümkünse rafine edilmemiş olmalı ve bol salatayla hafif yavaş yenmelidir. Aman salatanın yağına ve içerisinde patates, havuç, bezelye, mısır buna benzer glisemik indeksi ve kaloriyi yükseltecek besinler olmamasına dikkat edin.

Özellikle kilo sunmak amaçlı cesaretinizi kaybetmeyin ki bu şekilde , tekrardan fiziki etkinlik yapma motivasyonunuz olsun. Abdominal bölgede çok çok yağ bulunduğu zaman, pabuç bağlamak buna benzer bayağı bir mevzu , kolay olmayan bir işlev halini alır. Ayrıca yatağınızı toplarken yatağın hakkında dosdoğru eğilmek dahi , sizi yorgun düşürecek ve bir süreliğine eşya olmak isteyeceksiniz. Bu sizin amaçlı moralinizin bozulacağı değil tam aksine başladığınız yenilenme hareketinin ne kadar dosdoğru bir karar olduğunu gösteren işaret olarak algılanmalıdır.

Eğer kararlı olabilir ve midedeki yağlarınızın da içerisinde olduğu kilolarınızı verebilirseniz bütün bu işleri tekrar kolayca ve hızlılıkla yapabilirsiniz. Tam motivasyonunuz bozulduğunda kendinize kilolu olup da yapamadıklarınızı hatırlatın ya da kilonuz yüzünden uygulamak zorunda olduklarınızı.

İltifat iyidir
Kan basıncınızın olması gereken seviyede olduğu günleri hatırlıyor musunuz? Diyabetik olmadığınız amaçlı huzurla yiyecek aralarını geçirdiğiniz günleri… Ya aldığınız elbisenizin beden ölçüsünü? Sevdiklerinizin size iltifatlarını? Şayet vazgeçerseniz, abdominal bölgedeki yağlar değişmeyecek ve bu sonlarla her gün uğraşmak zorunda olacağız.

Oysa karındaki kiloları verirseniz, bir takım sağlıklı sorunlarını külliyen lehinize çevirebilirsiniz. Fiziki aktivitenizi artırma yöntemlerinizden bir başkası da, çocuklarınızla sizden istenilen hareketi yapmanızdır. Çocuklarınız büyümüş olsa dahi , çocuklarınızla yaptıklarınızı torunlarınıza da uygulayabilirsiniz.

Çocuklar sizden onları kovalamanızı isterler, bisiklete binmek isterler, top hareket etmek isterler ve ayrıca onlarla yerlerde sürünmenizi dahi isterler. Şayet çok çok abdominal yağa sahipseniz, çocuklar bu aktiviteleri yaparken siz yanlızca onları uzaktan izlersiniz. Ya da kararlıysanız bu aktivitelere yeni beslenme düzeniniz ve fiziki etkinlik başlangıcınızla hafif yavaş katılırsınız. Egzersize, hazırlıklı olmadan görünmek size yarardan çok kayıp verebilir. Bunu zinhar unutmayın. Bir de egzersizin yanı sıra dengeli beslenmeyi yaşam biçimi haline getirirseniz aha çoğalış yenilmezsiniz!

Yaşam tarzınızı değiştirin
Yaşam tarzınızda ufak birkaç değişim , rahim yağlarınızı kaybetmenize yardımcı olarak, hayattan tekrardan zevk almanızı sağlar.
Karbonhidratlı yiyecekleri öğlen yoğaltmak .
Yemeklerinizi hafif yiyecek , 20 dakikada sofradan yeltenmek .
Uygun porsiyonları gerektiği kadar yoğaltmak .
Yağ yakmak amaçlı , çok çok kalori tüketmeyeceğiniz oranlı bir diyete görünmek .
2 dilim yorulmamış ananası ve bir çamçak diet mazot ya da kefirle akşam mönüsünün iki saat sonrasında yoğaltmak .
Karın bölgemize göre mekik buna benzer hareketlere teveccüh etmek .
Ayrıca haftalık rutininize bir egzersiz programı da eklemeniz gerekir. Zinhar bir anda günde üç saat egzersiz yapmanız gerektiğini düşünmeyin.

Eğer varlık şekliniz muntazam değilse, egzersize hafif olarak görünmek önemlidir ve yolunuzu bu biçimde belirlerseniz kilolarınız gitmeye başlar. Haftanın üç bugünü , muhtıra 45 dakikalık çaba harcamak fazlasıyla yeterlidir. Abdominal yağları kaybetmenizi sağlayacak realist hedefler belirleyeceğinize eminim! Hadi gecikmeden başlayın. Karnınızı içinize çekmek adına o karından kurtulmak ek olarak güzel değil mi?

Karın kaslarını uzatmak için
Yere sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı bükün, ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Rahim kaslarınızı gerin, baş ve vücudunuzun üst kısmını yükseltin. Bu pozisyonda, sırtınızın aşağı kısmını zemine dosdoğru bastırın. Omuz genişliğinde kavradığınız iple bir arada kollarınızı öne dosdoğru uzatın. Bu pozisyonda, elinizdeki iple yarım ev çizmeye çalışın. Bu Şekilde karnınız sıkılaşacak…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>